ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες, το 6ο Γυμνάσιο παρουσίασε μια εκδήλωση με τα τμήματα Γ1 και Γ3 και τις καθηγήτριες  Υφαντίδου Γαλήνη και  Σεϊτανίδου Φωτεινή με σκοπό την ευαισθητοποίηση σε θέματα αναπηρίας, διαφορετικότητας και την καταπολέμηση των στερεοτύπων και προκαταλήψεων. Συγκεκριμένα, η κα Υφαντίδου Γαλήνη παρουσίασε βιντεάκια με θέματα συμπερίληψης μαθητών με αναπηρίες , αναφέρθηκε στα είδη αναπηρίας (κινητική, αισθητηριακή, νοητική- συναισθηματική) και σχολίασε την περίπτωση του Nick Vujicic, του ανθρώπου  χωρίς χέρια και πόδια. Στη συνέχεια, το βίντεο ‘’ η αγάπη ενός πατέρα’’ συγκίνησε και προβλημάτισε τους μαθητές καθώς θίχτηκε το θέμα της δυσκολίας των ατόμων  που έχουν προβλήματα ακοής και ομιλίας. Επιπλέον, έγινε αναφορά στον Αργύρη Κουμτζή, που διέπρεψε αν και είχε ελλιπή όραση και συνέχισε η μαθήτρια Σοφία Κουρατίδου που μίλησε για τη γραφή Braille. Τέλος, η κα Υφαντίδου  μίλησε για το πώς νιώθει ένα παιδί με αυτισμό και για τις δυσκολίες που συναντά στην επικοινωνία με τους γύρω του. Οι μαθητές μας στο τέλος της εκδήλωσης συνειδητοποίησαν ότι δεν έχει τόση σημασία αυτό που δεν μπορείς να κάνεις αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις και, επιπλέον,  ότι η μόνη πραγματική αναπηρία στη ζωή είναι η κακή συμπεριφορά!

Σεϊτανίδου  Φωτεινή  ΠΕ02

IMG 927e39e899e9f8a3c67db6b3162644b0 VIMG 9383dfb1e27221c0d2b41790a97ae6fb VIMG b89b89ebf82486a18a20d4ae2eef7539 V